Vánoce bez zbytečných kil

Vánoce představují jedno z nejvíce zátěžových období z hlediska zdravého životního stylu.

A nejenom pro ty, co jsou zrovna v „procesu“ redukce váhy, ale pro každého, komu se zdravý životní styl stal přirozenou součástí života. Vlastně pro všechny z nás. Je to období, kdy je naše vůle atakována nadměrným množstvím podnětů z okolí, ať už jsou to televizní reklamy nebo spousta jídla na návštěvách.

I já jsem si dlouhá léta myslela, že Vánoce jsou období, kdy je pomalu povinnost se přejídat. Dnes už to tak nevnímám a Vánoce pro mě nepředstavují žádnou zkoušku vůle, naopak. Pokud mi někdo nabízí to, co jíst nechci, slušně poděkuju, dodám něco málo na vysvětlenou a prostě si nevezmu. Nemám problém odmítnout, kdykoliv, kdekoliv, cokoliv, pokud jíst nechci.

Dá se to zvládnout

Vím, že si možná říkáte, že to nedokážete. Pokud jste třeba teprve na začátku změny vašeho životního stylu a postupně začínáte drobnými krůčky, může se vám to zdát těžké nebo dokonce nemožné. A i ti, kteří už jsou kousek dál, změnili životní styl, zhubli nějaká kila a chtěli by si tyto změny udržet, mohou cítit nejistotu a neví přesně, jak na to. Dá se to  zvládnout, když změníte přístup. Je to jen o nastavení v hlavě, nic jiného. Vánoce neznamenají automatickou povinnost sníst cokoliv, co je na stole a všechno, co vám kdo nabízí. A dokonce to není tak strašná „újma“, jak se může na první pohled zdát. Tedy samozřejmě, pokud to tak chcete mít. A já věřím, že ano, jinak byste tento článek nečetli. Ano, dopřejte si, vezměte si, ochutnejte, ale s mírou!

Mám pro vás pár jednoduchých rad pro zdravé prožití Vánoc. Když se těmito radami budete řídit, věřím, že se vám podaří Vánocemi projít lehčeji a ručička na váze začátkem příštího roku, která nebude ukazovat více, toho bude důkazem. A i když se vám nepodaří dodržet vše, ale třeba jenom některé z níže uvedených tipů, má to smysl a je to tak v pořádku.

Tipy na zdravé a lehké prožití Vánoc

 • Nevytvářejte na Vánoce velké zásoby jídla. Nekupujte víc, než skutečně potřebujete. Když před Vánoci vidím, co vše jsou lidé schopni do nákupního vozíku naházet, nestačím se divit. Jsou to zásoby jak pro regiment vojáků. Nejenom, že se o Vánocích přejí, ale ještě určitě spoustu jídla vyhodí. Nedělejte to. Ušetříte nejen kalorie navíc, ale také svoji peněženku.
 • Místo přemíry sladkostí si nakupte spíše ovoce, klidně i sušené (ale s tím to nepřehánějte). Ano, i ovoce obsahuje jednoduché sacharidy. Ale pořád je to výrazně zdravější varianta, plná vitamínů a vlákniny, ve srovnání se sladkostmi. A nejlépe, když si uděláte ovocný salát s bílým jogurtem. Zamlsáte si a přitom máte zdravé vyvážené jídlo. Na snídani nebo dopolední svačinku ideální.
 • Cukroví zkuste tentokrát upéct ve zdravějším provedení. Může být ze špaldové nebo například mandlové mouky. Sladit můžete medem nebo třeba třtinovým cukrem a dejte ho určitě méně, než je v receptu uvedeno. Na polevu použijte kvalitní hořkou čokoládu (obsah kakaa alespoň 75 %).
 • Nejezte cukroví neplánovaně a nepřehánějte to s množstvím. Nezapomínejte na to, že i třtinový cukr nebo med obsahují jednoduché sacharidy a množstvím kalorií se od klasického bílého cukru příliš neliší Dejte si pár kousků k snídani nebo k dopolední svačince, ale ne mezi hlavními jídly. Pokud si cukroví vezmete na odpolední nebo podvečerní návštěvě (a dělejte to jen výjimečně), opět ho zařaďte do svého běžného stravovacího plánu (tedy místo odpolední svačinky) a dopředu si dejte závazek, že sníte maximálně pět kousků. Tento plán pak dodržte.
 • Než půjdete na návštěvu, doma se přiměřeně najezte tak, jak to odpovídá vašemu běžnému stravovacímu plánu. Snáze se vám tak bude odolávat pokušení a pobídkám hostitele. A opravdu není nic těžkého ani urážejícího – slušně, s díky a vysvětlením (nebo i bez) odmítnout hostitelovy nabídky. Rozumný člověk to pochopí.
 • Klasické štědrovečerní menu udělejte tentokrát odlehčené. Kapra můžete upéct v troubě, salát bez zbytečné majonézy. Receptů je všude spousta. Můj oblíbený vám přidám na konci článku.
 • Pozor na alkohol, obsahuje opravdu hodně kalorií navíc. Sklenička suchého bílého vína neuškodí, ale opravdu byste to s alkoholem neměli přehánět. Největší hrozbou je tvrdý alkohol, míchané nápoje nebo třeba vaječný koňak, to je skutečná kalorická bomba.
 • Vánoce neznamenají jen povalování u televize. Buďte i o Vánocích aktivní. Jednoduše každý den vyrazte na svižnou, alespoň hodinovou procházku. Zapojte i ruce a vezměte si s sebou hole na nordic walking. Chůze je pro člověka ten nejpřirozenější pohyb a můžete ho provozovat v každém věku. Pohyb „vyrábí“ dobrou náladu, uvidíte, jak skvěle se po takové procházce budete cítit. Můžete si také zacvičit doma, na internetu určitě najdete nějaké cvičební video, které vám bude vyhovovat. Zkrátka, udržujte svůj metabolismus aktivní.
 • I o Vánocích pořád dodržujte pravidelný stravovací režim, který jste si nastavili. Jezte pravidelně 4 -5 x denně, dbejte na správné rozložení makroživin, velikost porcí a pitný režim. Neuždibujte, neochutnávejte, nemlsejte mezi jídly, takové zdánlivě nevinné uždibování bývá zdrojem velkého množství kalorií navíc. Zkrátka, normálně pokračujte ve svém stravovacím plánu, jako by se „nechumelilo“ 😊
 • Nikdy neříkejte: „Jsou přece Vánoce, tak proč si nedopřát“, ať toho pak v lednu nelitujete. Pravý význam Vánoc není v přejídání, ale jeho podstata leží někde úplně jinde.

PROŽIJTE KRÁSNÉ, ALE ZDRAVÉ VÁNOCE!

PŘÍRODNÍ KAPR NA PÁNVI

Ingredience:

 • 4 porce kapra
 • 10 g česneku
 • 20 g másla
 • 1 polévková lžíce olivového oleje
 • šťáva z jednoho citronu
 • sůl dle chuti
 • drcený kmín dle chuti
 • petrželka

Postup:

Porce kapra, osolíme, potřeme česnekem a okmínujeme. Vložíme na pánev na rozehřátý olej a opečeme po obou stranách. Těsně před podáváním přelijeme rozehřátým máslem (nemusí být), pokapeme citronovou šťávou a posypeme nasekanou petrželkou.

BRAMBOROVÝ SALÁT (4 PORCE)

Ingredience:

 • 500 g brambor, varný typ A
 • Kůra z jednoho citronu
 • šťáva z jednoho citronu
 • 10 g dijónské hořčice
 • 70 ml olivového oleje
 • 50 g jarní cibulky
 • sůl dle chuti
 • mořská sůl a čerstvě mletý pepř
 • petrželka dle chuti

Postup:

Brambory uvaříme ve slupce doměkka (asi 12 minut), oloupeme a nakrájíme na drobné kostičky nebo na plátky. Nastrouhanou citronovou kůru prošleháme s citronovou šťávou a hořčicí a poté opatrně postupně přiléváme olej. Zálivku promícháme s bramborami, přidáme nasekanou petrželku a nadrobno nakrájenou jarní cibulku a salát dle chuti osolíme. Salát podáváme vychlazený.

Kam dál?

Pokud po novém roce plánujete ozdravění jídelníčku, redukci váhy nebo změnu životního stylu, ráda budu vašim průvodcem. Můžete si vybrat jeden z mých eBooků zde:

Jestli patříte mezi ty, co potřebují podporu a motivaci, můžete se přidat do on-line kurzu hubnutí pro ženy „Konečně zhubnu. Nyní do Vánoc za zvýhodněnou cenu.

Co vše kurz obsahuje, můžete prozkoumat tady>> 

 

Budu se na vás těšit!

 

Jsem výživová poradkyně a nadšená průkopnice zdravého životního stylu. Ukazuji lidem cestu k vysněné postavě, fyzické i duševní kondici, zdraví a celkové životní rovnováze. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.