Uvězněni na samotě aneb jak se vyrovnat s nečekanou krizí

Začátek

Už je to téměř 14 dní, co jsme se nedobrovolně ocitli v izolaci na naší chalupě v Krkonoších. O svém úniku z Prahy před zákeřným koronavirem a  sžívání s nedobrovolnou situací jsem psala v článku: Nečekané zpomalení – pohroma nebo příležitost?

Kdo by čekal, že se z nás za tu dobu stali zanedbaní poustevníci, kteří obrůstají mechem a jsou psychicky v rozkladu, tak se mýlí… Pravda, jedno tričko nosím i čtyři dny a peru ve kbelíku s mydlinkami…Koupání je tady proces, kdy musím nanosit dřevo, zatopit ve starodávném kotli a teprve za dvě hodiny teče teplá voda. To samé s nádobím a topením. To ale není podstatné. Důležité je, jakou zkušenost mi tato situace přinesla. Jsem pyšná na to, že jsem se jí postavila čelem a zaujala pozici „co tě nezabije, to tě posílí“, nebo také by se to dalo nazvat „v krizi můžeš vidět buď problém, nebo příležitost“

Změna v přístupu

Jsem překvapena, jak jednoduchý život se dá žít, jak málo věcí vlastně potřebujeme a z jak obyčejných a „malých“ věcí se dá radovat. Třeba z toho, že dnes bylo lepší počasí, že kluci pomáhali při nošení dřeva, že se skvěle zabavili v kuchyni při smažení domácích chipsů..

Jistě, můžete namítat, že dlouhodobě bych to asi nevydržela. Zřejmě bych se časem začala trochu nudit a stýskalo by se mi po civilizaci. Určitě ano, nejsem žádný poustevník ani asketa. Beru ale tuto situaci jako zajímavou sondu do svého myšlení, skvělou zkušenost a věřím, že až krize pomine a svět se (doufám) vrátí k normálu, něco z toho si budu pamatovat navždy a navždy už také budu v něčem jiná. Mám totiž takový pocit, že to, co se nyní děje, je taková lekce pro nás všechny. Abychom si uvědomili, v jakém blahobytu žijeme a jak se pořád ženeme za lepším a větším a dražším. A že stačí málo a může být všechno jinak. A že vlastně stačí málo k životu. Snad si budeme všeho mnohem víc vážit, kávy v kavárně, večeře s kamarády v restauraci, možnosti jít si zaplavat nebo do kina. Budeme si víc vážit maličkostí a obyčejných věcí, které se třeba ani za peníze koupit nedají.

Tipy jak na krizi:

Mám pro vás dne pár dalších nápadů, jak se s krizí vyrovnat. Týká se to hlavně mentálního naladění a osobního přístupu k situaci. V každé krizové situaci jsou totiž tyto věci naprosto klíčové. A buďte si jisti, že to, co potkalo celý svět a také naši zemi poslední dobou je krize jako hrom.

V době jakéhokoliv nouzového stavu je důležité zachovat si pravidelný režim.

V současné době se to týká hlavně těch z vás, kteří nedobrovolně uvízli ve svých domácnostech a z nejrůznějších důvodů nechodí do práce (např. proto, že jejich práce dočasně nefunguje).

Je velmi snadné podlehnout lenosti, nudě, otrávenosti a frustraci.

Tak chci vás ujistit, že tato cesta je špatná a jestli se jí už pomalu ubíráte, tak velmi rychle zařaďte zpátečku. Takový postoj totiž bere energii, ničí vás a rozhodně ničemu nepomůže. Takže rychle čelem vzad.

Za prvé je dobré přijmout tu situaci, jaká je a prostě s ní nebojovat.

Ano, je to nečekané, velmi nepříjemné, otravné, frustrující, omezující a já nevím co všechno. To jistě ano. Ale situace se stala a je potřeba se s ní smířit, ostatně stejně jako s každou nepříjemnou situací, která v našem životě nastane a my ji nemůžeme osobně zvrátit. Já jsem těmi pocity zpočátku procházela taky. Přijmout situaci mi trvalo několik dní a musela jsem se s tím pořádně poprat. O svých pocitech a vyrovnání s nimi v době krize si můžete přečíst v článku: Nečekané zpomalení – pohroma nebo příležitost? Takže moje rada zní: přijmete situaci a nastolte si režim.

Režim a řád

Obojí vám pomůže krizi překonat a mentálně vás posílí. Dává vám pocit jistoty a smyslu. I v těch nejhorších dobách museli lidé přežít a vůbec nechci tuto situaci srovnávat s válkou nebo nějakou živelnou katastrofou, kdy jsou lidé neustále v přímém ohrožení života a trpí skutečným nedostatkem. My jsme naštěstí jen omezeni na svobodném pohybu a vytrženi z možnosti zábavy tak, jak jsme na ni byli zvyklí. To se dá vydržet.

Stanovte si tedy denní režim a ten pravidelně dodržujete. Najděte si náhradní činnosti a těm se pravidelně věnujte.

Můžou to být nějaké resty, na které normálně nemáte čas – úklid skříní, mytí oken, nějaká úprava domu či zahrady, pořádek v dokladech a „papírech“. Zkuste taky nějakou tvůrčí činnost, aby to bylo i zábavné, do toho se dají výborně zapojit i děti (kreslení, modelování…). Je to skvělá příležitost hrát třeba s dětmi stolní hry nebo luštit různé kvízy. Vraťte se ke svým koníčkům, které jste dlouhodobě zanedbávali. Máte mnoho prostoru na vzdělávání, četbu, učení jazyka například. Je skvělé, že téměř vše se dá realizovat on-line prostřednictvím internetu. Zkuste naopak z té spousty času, která vám tak nečekaně spadla do klína, co nejvíce vytěžit. Vždyť právě čas je to, čeho se nám běžně nedostává…

Pohyb

ten je velmi důležitý. Opět je na internetu k dispozici mnoho nejrůznějších videí, která vás mohou inspirovat. Jednak si díky pohybu si udržíte svoji kondici a jednak pohyb je opět výborný prostředek k udržování mentální pohody.

Až toto nedobrovolné vězení skončí, bude rádi, že jste nepřišli o svou fyzičku a nepřibrali na váze. 

Tak a tím jsem nenápadně přešla k mému tématu a to je zdravý životní styl, zdravé stravování, redukce atd. Slibuji, že můj příští článek už bude více k tomuto tématu. Už brzy se na něj můžete těšit. Zatím se alespoň inspirujte, co jíst pro posílení imunity v době krize v mém článku Superpotraviny – vítaní pomocníci na posílení imunity.

 

Jsem výživová poradkyně a nadšená průkopnice zdravého životního stylu. Ukazuji lidem cestu k vysněné postavě, fyzické i duševní kondici, zdraví a celkové životní rovnováze. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.