Moje cesta k trvalé štíhlosti

 

Jak to tenkrát všechno začalo

Vidím to jako dnes. Stojím na váze nevěřícně zírám na to číslo. 75 kg? To jsem měla na konci osmého měsíce těhotenství, proboha…. A teď jsem víc jak dva roky po porodu. Jak je to možné??? Co dělám špatně??? Jak jsem to mohla nechat dojít tak daleko?

Včera jsme se vrátili z dvoutýdenního pobytu na naší horské chalupě v Krkonoších. Klasický vánočně – silvestrovský pobyt. Jasně, bylo tam trochu víc jídla a alkoholu, to je přece o svátcích normální. Ale přesto zas ne tak výrazně, alespoň si to myslím. Jak se tedy mohlo stát, že jsem si za ty dva týdny přivezla domů další dvě kila navíc, myšleno na váze, samozřejmě….S tím musím něco udělat, než bude pozdě.

Něco není v pořádku

Že má váha není v pořádku, vím už dlouho. Vždycky jsem se při své výšce 163 cm pohybovala někde okolo 57 kg, 60 kg byla hranice, za kterou jsem nikdy nenechala váhu vystoupat. Vždycky se mi v hlavě rozblikala červená kontrolka a včas jsem se vzpamatovala. A teď tohle. Nestalo se to ze dne na den, samozřejmě. Tři porody během 7 let, jedno nevydařené těhotenství mezi tím, hormonální léčba, totální změna režimu, způsobená stoprocentním nasazením okolo dětí, to vše si vybralo svou daň. Za své děti jsem vděčná, nedala bych je za nic na světě. Ale musím si přiznat, že dlouhá léta jsem se věnovala jenom jim a zapomněla jsem se jaksi dívat do zrcadla a zamyslet se nad tím, jak vypadám. Moje potřeby šly prostě stranou. Samozřejmě jsem věděla, že přibírám, ale zavírala jsem nad tím oči, nalhávala jsem, že to není tak hrozné, kupovala si větší a větší oblečení. Nakonec mezi druhým a třetím dítětem bylo jen dva a půl roku, to ani nemělo cenu se svou postavou něco dělat….

Rozhodnutí

Výmluvy, řeči a zase výmluvy…. MUSÍM s tím něco udělat. Když to nezastavím teď, později už to nezvládnu. Musím to trvalé přibírání utnout. Právě onoho rána po Silvestru, kdy jsem šokovaně zírala na číslici na váze, přišlo závazné rozhodnutí. Kontrolka zase zablikala (i když výrazně později) a já věděla, že MUSÍM. Ale jak to mám udělat? Vždyť já už jsem úplně zapomněla, jak se má jíst racionálně. Pořád něco někde dojídám po dětech, večer si dám k televizi oříšky a víno, abych se po celodenním lítání okolo dětí trochu odreagovala….Těch zlozvyků bylo samozřejmě daleko víc. Kde je nějaká zelenina? Co ty sladkosti, které si jako náplasti lepím na své pocuchané nervy? Copak se má večeře skládat ze tří rohlíků se salámem? Poctivě jsem se zamyslela nad svým jídelníčkem a začala si přiznávat pravdu. Jím asi fakt blbě. Nicméně jsem si stejně přišla bezradná, tak jsem na doporučení jedné kamarádky navštívila jednu výživovou poradnu.

Nový režim

Poradce se mnou sepsal celkem důkladnou „anamnézu“ a dal mi doporučení k jídelníčku. Změna jídelníčku byla opravdu razantní. Navíc jsem musela přidat pohyb, a ne málo. Nepatřím mezi ty šťastlivce, které hubnou kojením a běháním okolo dětí, naopak. Potřebuji k hubnutí pravidelný režim, klid bez stresu a dostatek spánku. Začala jsem se stravovat podle nových pravidel. Někdy to bylo opravdu kruté, hlavně první týdny jsem měla často pocit, že to nevydržím. Kolikrát mě honily tak zoufalé chutě na sladké, že bych dala království za kus čokolády. Ale moje motivace byla silná a odhodlání obrovské. Prostě jsem věděla, že už nechci dál přibírat a že to musím vydržet. Chtěla jsem zpět svoji postavu, na jakou jsem byla dříve zvyklá.

Změna

Výsledky se brzy dostavily, kila padala dolů. To bylo nesmírně motivující. Zároveň jsem začala sklízet obdivné pohledy a známí se mě ptali, jak jsem dokázala zhubnout. Nezapírám, že i to bylo velmi příjemné. Úsilí se vyplatilo, po 4 měsících jsem zhubla 18 kg a dostala se zpět na svých 57 kg. Měla jsem neuvěřitelnou radost. Byla jsem na sebe strašně pyšná. Přišla i sladká odměna v podobě nákupu nového oblečení. Zkoušení v kabince pro mě přestalo být utrpením, ale naopak radostí.

Závěrem

To rozhodnutí mně tenkrát odstartovalo úplně nový život. Hubnutí a zdravý životní styl se nakonec staly mojí profesí, ale o tom až někdy jindy. O všechny svoje zkušenosti se s vámi ráda podělím. Jedno zásadní ponaučení na závěr: vždycky je možné nastoupit cestu změny, ať už se to týká čehokoliv. Jen se musíte CHTÍT, závazně se ROZHODNOUT a na nové cestě VYTRVAT.

Jsem výživová poradkyně a nadšená průkopnice zdravého životního stylu. Ukazuji lidem cestu k vysněné postavě, fyzické i duševní kondici, zdraví a celkové životní rovnováze. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.