Jak začít se změnou životního stylu a nastartovat svoje hubnutí

Možná jste na začátku vaší změny životního stylu a nevíte, jak začít. Hledáte motivaci, odvahu, v hlavě se vám honí spousta otázek.

  • Jak začít?
  • Čím se řídit při výběru vhodného stravovacího režimu?
  • Je jeden stravovací styl vhodný pro všechny?
  • Co dělat, když se objeví překážky?
  • Zvládnu to vůbec?

Především bych vás chtěla uklidnit. Zvládnout se dá úplně všechno, budete-li opravdu chtít. Je potřeba postupovat určitým způsobem, všechny otázky si ujasnit, začít a vytrvat.

I vy můžete zhubnout bez diet a hladovění, pyšnit se krásnou postavou, užívat si obdivných pohledů okolí a cítit se prostě skvěle ve svém těle.

JAK TEDY POSTUPOVAT?

Najděte si motivaci

V první řadě je potřeba najít hlubokou motivaci. Je sice hezké, že chcete něco změnit, ale pokud nemáte ujasněné své velké PROČ, tak byste při první překážce mohli ztroskotat. A že se nějaké překážky či krize objeví je jasné, je jen otázka kdy.

Lze postupovat různým způsobem, já nejčastěji používám svůj vlastní. Na nalezení motivace mám krásné cvičení, které používám se svými klientkami v mých on-line kurzech i individuálních programech. Cvičení jsem nazvala „Výkaz zisku a ztrát“.

Najděte si klidné místo, vezměte si tužku a papír a ponořte se hluboko do sebe. Napište si na jednu stranu papíru co získáte, když zhubnete. Všechna PRO, od těch drobných (obdiv kamarádek) až po ty důležité (zlepší se mi zdraví). Na druhou stranu papíru si napište, co musíte obětovat (pohodlí, sladkosti). I to je důležité si zvědomit. Rozdílem obou stran této rozvahy vám musí vyjít motivace, tedy za předpokladu, že strana zisku bude převažovat.

A ta hlavní motivace musí být opravdu silná, hluboká, musí jít zevnitř z vás a musí to být něco, za co stojí opravdu bojovat.

Je to důležité, bez toho se nehnete. Pro někoho je to zdraví, pro jiného lepší pohyblivost při hře s vnoučaty, pro dalšího třeba „jen“ to, že se za sebe nebude stydět v plavkách.

Tuto motivaci si napište tlustým červeným fixem na viditelné místo. Podrží vás v době krizí.

Stanovte si množství energie

Když ženám nastavuji jejich stravovací režim, vycházím z jejich bazálního metabolismu. Je to první vodítko, které je třeba brát v úvahu.

 

Bazální metabolismus je minimální množství energie, potřebné pro zachování základních životních funkcí.

Představte si to tak, že ležíte, sice nespíte, ale neděláte vůbec nic. Ale vaše tělo – srdce, plíce, mozek, žaludek a střeva, vše musí pracovat. Možná někoho překvapí, že bazální metabolismus tvoří až 70 % veškeré energie, kterou naše tělo spotřebuje. Množství energie, kterou si pak stanovíte pro redukční režim, by mělo být lehce nad tímto údajem. No a logicky, čím více jste aktivní (čím vyšší je tedy váš pracovní metabolismus – který je podle vaší aktivity násobkem toho bazálního), tím větší prostor pro vytvoření negativní energetické bilance tam je.

Stanovte si vhodný stravovací režim

Existuje jeden univerzální stravovací režim, vhodný pro všechny? Samozřejmě že ne. Tak, jako je každý z nás naprosto jedinečný, má různý denní režim, tělesnou aktivitu, zdravotní stav, věk, pohlaví a nakonec i chutě, tak logicky nemůže existovat jeden mustr pro všechny. Někomu může vyhovovat přerušovaný půst (dnes poměrně populární a i lékaři schvalovaný styl stravování), někomu low carb či slow carb, někdo prostě jenom přidá více zeleniny a kvalitních bílkovin a ubere na přílohách a pečivu (což je dle mého názoru změna, kterou bych doporučila úplně každému.

Jako naprosto první krok bych doporučila vyřadit z jídelníčku v maximální možné míře  jednoduché sacharidy (včetně sladkých nápojů) a vysoce průmyslově zpracované potraviny a polotovary. Přidáte více zeleniny a začnou se dít věci. 🙂 Důležité je, aby vám stravovací režim vyhovoval i z hlediska času (jinak na tom budou lidé, co mohou dopoledne spát třeba do půl deváté, jinak lidé pracující na směny, jinak manažeři pod stálým tlakem a stresem, jinak dělník v továrně). Jeden stravovací styl pro všechny opravdu neexistuje.

Překážky berte jako výzvu

Ze začátku to jde většinou dobře, postupně mohou přijít nějaké krize, hubnutí se zpomalí, jedete na dovolenou, nebo se vám do toho vlítnou Vánoce. Zkrátka, cesta je někdy delší a ne úplně rovná a růžová. Proto se v takovém případě vracejte k motivaci, kterou jste si stanovili na začátku. Přece to nevzdáte, vaše vize je jasná. Je dobré si také v průběhu hubnutí psát deník, svoje pocity, stanovit si dílčí odměny, hecovat se, nebo si najít někoho, kdo vás bude podporovat.

Vytrvejte!

Zhubnutí není otázkou pár dnů, většinou ani týdnů. Záleží samozřejmě na tom, jaký je váš konečný cíl. V žádném případě se nevyplatí žádná zbrklá instantní řešení a drastické diety. Spíše je potřeba se nastavit na to, že to prostě nějakou dobu potrvá. Vždyť všechna ta kila navíc jste také nenabrali ze dne na den. Proto se obrňte trpělivostí a buďte vytrvalí.

Někdy je nutné v průběhu hubnutí třeba něco změnit – ubrat množství, posunout časy jídel, změnit poměry živin. Někomu naopak pomůže přestat tolik „tlačit na pilu.“ I tady platí ono známé, že není jeden přístup vhodný pro všechny.

Odměnou pro ty vytrvalé, kteří to nevzdají pak bývá onen snový stav, kterému já říkám:“ Zdravý životní styl jako trvalý způsob života.“ Je to i název mé poslední lekce v on-line kurzu. Zkrátka stav, kdy zhubnete, budete mít krásnou postavu a budete si užívat obdiv okolí, ale hlavně –  svoji váhu si trvale držíte bez větších výkyvů.

Moc vám držím palce na vaší cestě a přeju vám, ať se vám to tentokrát opravdu podaří.

Jsem výživová poradkyně a nadšená průkopnice zdravého životního stylu. Ukazuji lidem cestu k vysněné postavě, fyzické i duševní kondici, zdraví a celkové životní rovnováze. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.