Jak přežít dobu koronavirovou

Koronavirus je zpět

Vlastně úplně nikdy neodešel, jen se přes léto trochu stáhl do ústraní. A my jsme tak trochu (hodně) usnuli na vavřínech. A druhá vlna koronavirové pandemie udeřila v plné síle. A výrazně dříve, než jsme to očekávali. Všichni jsou zaskočeni, společnost opět ovládl strach. Tato zima bude náročná a obávám se, že především na psychiku a mezilidské vztahy.

Chtěla bych se v tomto článku zaměřit dodržování zásad zdravého životního stylu v podmínkách pandemie. Tedy za okolností, kdy jsou veškeré volnočasové aktivity buď úplně zrušeny nebo výrazně utlumeny. Nechci zde ale psát o tom, že máme nosit roušky, desinfikovat si ruce, dodržovat rozestupy apod. To jsou hygienická opatření a myslím, že o nich bylo napsáno už hodně a že je každý zná.

Chci se soustředit na to, jak přes všechna opatření a omezení dále prožívat svůj život tak, abychom se cítili co nejlépe. Abychom jen nepřežívali, ale také trochu žili. Abychom si udrželi psychické zdraví a radost ze života přes to všechno, co se děje a přestože je situace opravdu vážná.  Ve společnosti byl opět vyhlášen nouzový stav s výrazným omezením styku obyvatel a všech aktivit, které nejsou nezbytně nutné. Ano, jiná cesta, jak zabránit nekontrolovatelnému šíření viru napříč společností, asi není. Ale tento stav může trvat dlouho, několik týdnů i měsíců. A lidé přesto chtějí žít aspoň relativně normální život, radovat se, hýbat se a ne jenom doma ve strachu sledovat zprávy v televizi, jak je situace bezútěšná. Sedět doma v panice a rezignovat na všechny aktivity asi nikomu a ničemu nepomůže, tím spíš naší psychice a imunitě. Jak to ale udělat, když je Zaměřím se proto na aspekty života, které ovlivňují naše zdraví, fyzickou kondici, náladu a psychickou odolnost. Dohromady tvoří obrázek životního stylu.

Co je vlastně zdravý životní styl?

Zdravý životní styl je trvalý, udržitelný způsob životních návyků, který je prospěšný pro vaše zdraví, přiměřenou váhu, fyzickou kondici, psychickou pohodu a vede k naplněnému, plnohodnotnému a spokojenému životu. Definice je poměrně široká a zahrnuje spoustu oblastí života.

Jsou to:

  • Racionální a vyvážený jídelníček
  • Dostatečný pitný režim
  • Přiměřená pohybová aktivita

V širším slova smyslu se sem dá zařadit i psychická pohoda a mentální zdraví, jakási celistvost a vyrovnanost ve všech aspektech našeho života – tedy:

  • práce
  • rodina
  • koníčky
  • přátelé
  • další vzdělávání, osobní růst…

Pojďme se tedy na jednotlivé body podívat podrobněji a najít nějaké varianty, jak je realizovat i za ztížených podmínek.

Strava

Pokud se týká stravy, tady je potřeba se zaměřit hlavně na co nejpestřejší jídelníček, který posílí naši imunitu a bude tak preventivně působit proti tomu abychom se virem nakazili.

Soustřeďte se především na následující:

  • Každé hlavní jídlo by mělo obsahovat zdroje bílkovin, sacharidů a vlákniny = vždy maso nebo vejce nebo mléčné výrobky + přílohu nebo pečivo + zeleninu nebo ovoce
  • Denně konzumujte bílkoviny živočišného původu a to nejméně 3 porce denně u dospělé osoby
  • Každý den konzumujte také zakysané mléčné výrobky – nejméně 150 g výrobku s živou kulturou
  • Každý den jezte ovoce a to nejméně 100 g různých druhů. Zároveň se soustřeďte na to, aby váš jídelníček obsahoval i bobulovité ovoce, které je nejbohatší na vitamíny, minerály i antioxidanty. Snězte denně minimálně 50 g, ideálně 100 g
  • Každodenní konzumace zeleniny – nejméně 300 g denně, a to v syrové i tepelně upravené formě (vhodné je střídat různé druhy)

Pitný režim

Denně byste měli vypít 0,03-0,04 l tekutiny na kilogram optimální váhy (tedy do BMI 25). Co pít? Nejlépe čistou vodu, středně mineralizované vody, ovocné čaje).  Množství je potřeba navýšit při pocení, kýchání, průjmu či horečce.

Pohybová aktivita

Při současném nouzovém stavu jsou všechna sportoviště uzavřena, nezbyde nám tedy nic jiného, než cvičit doma. Svoji oblíbenou sestavu si můžete zacvičit v obýváku na podložce. Pokud ještě nemáte doma rotoped nebo běhací pás, je nejvyšší čas si ho pořídit. Myslím, že tuto zimu ho opravdu využijete. A konečně – většina cvičebních lekcí – ať už je to jóga, pilates nebo aerobic, už v kontextu dnešní doby přešla do on-line podoby. Já vím, nemá to úplně stejnou atmosféru, jako lekce s ostatními naživo, ale je to lepší, než se nehýbat vůbec.

Práce a rodina

Také naše pracovní aktivity dostávají zcela jinou podobu. Stále více firem ve stále větší míře využívá tzv. home office. Něco, za co bychom dříve platili zlatem, se stává docela běžným standardem. Má to své pro i proti. Určitě šetříte čas a je to pohodlné. Na druhou stranu se vám může stát, že vám pracovní a rodinný život budou splývat dohromady. Zvláště v případě, kdy je na home office i partner a k tomu děti na on-line výuce.  Tady už je potřeba si nastavit přesná pravidla fungování a také mantinely, aby jednotliví členové domácnosti měli na svoje aktivity dostatek prostoru a mohli se jim v klidu věnovat. Což někdy v případě menšího bytu může být problém. Na jaře se ukázalo, že ten, kdo v tomto režimu bývá nejvíce bit, jsou ženy. Protože se musí nejenom věnovat své práci, ale také zabezpečit stravování a další běžný chod rodiny. Navíc se ještě musí věnovat dětem, protože ne každé dítě je samo schopno zvládnout on-line výuku a všechny ostatní povinnosti, související se školou.

Je proto potřeba, aby se s partnerem v péči o děti i domácnost vystřídali, aby každý z nich mohl v těchto ztížených podmínek pracovat. Všichni členové rodiny by si měli uvědomit, že tato situace je velmi náročná na mezilidské vztahy a vznik konfliktů a snažit se být proto k sobě co nejvíce ohleduplní.

Koníčky

Tady je to bohužel podobné, jako u sportu. Pokud je vaším koníčkem aktivita, za kterou se musí někam docházet (třeba keramika, nebo zpívání ve sboru), budete se bez ní asi muset obejít. Ale spoustu věcí můžete realizovat doma – četba, vaření nebo pečení, výtvarná činnost, pro ženy šití či pletení, pro muže kutilství. Věnujte se svým koníčkům co nejčastěji. V této situaci více než kdy jindy je třeba zachovat normální životní návyky a dělat to, co nás baví. Posiluje to naši psychiku, zlepšuje náladu a tím i imunitu.

Přátelé

Nyní jsou zakázány veškeré volnočasové aktivity – tedy i návštěvy přátel, nezbude vám proto po nějakou dobu nic jiného, než si volat, psát nebo se vídat na skype. V dnešní době sociálních sítí to není nic zvláštního. Samozřejmě, že to nenahradí živý kontakt. Ale je to lepší než nic. Je lepší si s kamarádkou aspoň popovídat po telefonu a vědět, jak se má a jak to zvládá, než s ní nemít kontakt vůbec žádný. A až to situace opět dovolí, stýkejte se s přáteli, samozřejmě za dodržení všech hygienických podmínek.

Další vzdělávání, osobní růst

Tady bych naopak řekla, že lze vynuceného pobytu doma využít na vzdělávání. Dnešní doba nahrává nejrůznějším on-line kurzům, ať už je to výuka jazyků, počítačové gramotnosti, osobního rozvoje nebo třeba vaření.

A co takhle vrátit se ke starým dobrým tištěným knihám? Já je mám ze všeho nejradši a dodnes radši čtu v klasických knížkách, než třeba na čtečce. Miluju vůni papíru, ráda knihou listuji, ráda se jí dotýkám. Využijte tuto dobu k četbě nejenom beletrie, ale také třeba naučných a vzdělávacích knih.

Režim a řád

V době jakéhokoliv nouzového stavu je důležité zachovat si pravidelný režim.

V současné době se to týká hlavně těch z vás, kteří nedobrovolně uvízli ve svých domácnostech a z nejrůznějších důvodů nechodí do práce (např. proto, že jejich práce dočasně nefunguje).

Režim vám pomůže krizi překonat a mentálně vás posílí. Dává vám pocit jistoty a smyslu. I v těch nejhorších dobách museli lidé přežít a vůbec nechci tuto situaci srovnávat s válkou nebo nějakou živelnou katastrofou, kdy jsou lidé neustále v přímém ohrožení života a trpí skutečným nedostatkem. My jsme naštěstí jen omezeni na svobodném pohybu a vytrženi z možnosti zábavy tak, jak jsme na ni byli zvyklí. To se dá vydržet.

Stanovte si tedy denní režim a ten pravidelně dodržujete. Využijte čas také na nějaké aktivity, které za běžných okolností nestíháte. Můžou to být nějaké resty, na které normálně nemáte čas – úklid skříní, mytí oken, nějaká úprava domu či zahrady, pořádek v dokladech a „papírech“. Zkuste třeba nějakou úplně novou tvůrčí činnost, aby to bylo i zábavné, do toho se dají výborně zapojit i děti (kreslení, modelování…). Je to skvělá příležitost hrát třeba s dětmi stolní hry nebo luštit různé kvízy. Vraťte se ke svým koníčkům, které jste dlouhodobě zanedbávali.  Dělejte cokoliv, co vám dává smysl, zachová zdání „normálnosti“, přinese vám radost a odpoutá vás od chmurných myšlenek.

 Závěrem

Jako v každé těžké situaci, jde prostě jen o úhel pohledu. Je to nepříjemné, omezující, strach nahánějící. Ale je potřeba se k situaci postavit aktivně. V první řadě ji přijmout, jaká je. A dále si přizpůsobit podmínky tak, aby vás dále život těšil a připadal vám fajn, i když se spousta věcí, na které jsme běžně zvyklí, nebude dát nějakou dobu realizovat. Využijte situace k tomu, že se budete věnovat činnostem, na které normálně nemáte čas.

 

Jsem výživová poradkyně a nadšená průkopnice zdravého životního stylu. Ukazuji lidem cestu k vysněné postavě, fyzické i duševní kondici, zdraví a celkové životní rovnováze. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.