Jak nepřibrat (nejen) během karantény

Události posledních týdnů mění naše životy…

Tento článek píšu jako reakci na aktuální situaci. Poslední dny se stále častěji setkávám s obavami kamarádek, známých i lidí z nejširšího okolí, že se dlouhý čas, strávený v karanténě, odrazí na jejich postavě. Onehdy mi psala kamarádka, která je zároveň i mojí klientkou, že už přibrala 4 kila a je z toho zoufalá. A to je prosím žena, která normálně s váhou nemá potíže a vím o ní, že se stravuje poměrně zdravě.

Neobvyklá situace, kterou nyní zažíváme, má mnoho úskalí a jedním z nich je nezvykle mnoho času, který trávíme ve svých domácnostech. Dále výrazné omezení možností zábavy a vyžití mimo naše domovy. S tím je spojen i poměrně akutní nedostatek pohybu. Ne každý je totiž tak disciplinovaný, že když mu zavřou jeho oblíbené fitko nebo bazén, tak si najde náhradní pohybovou aktivitu třeba ve formě cvičení doma nebo svižné venkovní procházky. Tady znovu připomínám důležitost pravidelného režimu, který eleminuje nudu a frustraci, článek na toto téma si můžete přečíst zde >>

Dalším faktorem je spousta času, které trávíme jako rodiny spolu, musíme skloubit svoji práci, učit se s dětmi, mnohdy dohánět ještě další povinnosti, jako jsou aktivity kroužků a jiných mimoškolních činností, vařit, uklízet…Je to neustálý kolotoč povinností a hlavně my ženy jsme z toho někdy pěkně ve stresu. A odtud už je jen krůček do lednice nebo do špajzu… A k tomu ještě ta neustálá dostupnost jídla, které máme pořád na dosah…A může být zaděláno na průšvih.

Zkrátka a dobře, je to situace, na kterou opravdu hodně z nás reaguje zbytečným přejídáním, jídlo bývá často náplast na naše bolístky, větší bolesti i pocuchané nervy.

Jenže, jak z toho ven?

Odpověď se nachází ve dvou rovinách, ta první je ryze praktická a ta druhá emoční.

Praktická stránka problému

V té praktické části je potřeba se situací počítat a trochu více plánovat. Copak o to, lidé, kteří nejedí nahodile, na kvalitě stravy jim záleží a svůj stravovací režim mají pod kontrolou, plánuji pravidelně. Já například, když odcházím z domu na delší dobu, vždy mám v kabelce kvalitní proteinovou tyčinku na svačinu, abych zbytečně nevyhladověla.

Nyní je ale situace složitější z výše uvedených důvodů, proto je potřeba plánování věnovat ještě větší pozornost.

Rozmyslete si, co v následujících několika dnech budete pro rodinu vařit (myslím, že optimální je plán tak na pět dní dopředu) a podle toho nakupujte. Nákupy dělejte s rozmyslem, skutečně nakupujte jenom to, co potřebujete a neházejte bezhlavě do košíku obrovské zásoby, jako by měl od zítřka přijít hladomor. Myslím, že už jsme se přesvědčili, že zásobování obchodů normálně funguje dál a není potřeba si doma dělat zásoby jako sysel na zimu😊

V situaci, kdy jste např. celý den doma, protože pracujete z domu a ještě se k tomu staráte o děti a musíte se s nimi učit, toto plánování oceníte. Večer den dopředu si přesně rozmyslete, co bude k snídani, co obědu a svačinkám, co budete večeřet. Něco je možné si večer i předpřipravit (např. nakrájet maso, které vydrží v chladnější části lednice, očistit a nakrájet zeleninu… ). Jídla si pak podle plánu druhý den připravíte. Nestane se vám pak např. to, že po několikahodinovém sezení u počítače zjistíte, že máte obrovský hlad a naházíte do sebe první jídlo, co vám přijde pod ruku. Takže např. bílý rohlík se salámem nebo něco podobně nevhodného. Jako varianta rychlé svačinky se nabízí už zmíněné proteinové tyčinky (kvalitní jsou např. od značky Bombus nebo Nutrend), pár kousků ořechů a nakrájená porce ovoce, knackebrot s lučinou či žervé a kousky krájené zeleniny… Nezapomeňte na karafu s vodou, která vám neustále bude stát na stole před očima a připomínat, že máte pravidelně pít….

Pokud patříte k těm, kteří si nějaké to „zobání“ večer u televize prostě neodpustí, tak vězte, že lepší než brambůrky nebo sladkosti jsou např. zeleninové chipsy pečené (skoro) nasucho v troubě, nebo např. mrkev či paprika nakrájená na špalíčky, kterou můžete máčet v lehkém jogurtovém dipu. Opatrně s alkoholem, který je další pastí těchto dlouhých dnů doma!!!

Emoční strana mince

Tolik v rovině praktické. Ta emoční je podle mého mínění závažnější a zákeřnější. A sice, v situacích, kdy se nudíme, bojíme, zažíváme stres a strach se jídlo stává náplastí na tyto stavy. Co s tím? Tady si vypůjčím pár vět z mého  eBooku Jak zhubnout – kompletní průvodce hubnutím , která pojednává o psychice.

Připravte si několik náhradních aktivit, které budete dělat vždy, když budete mít chuť otevřít lednici z jiných důvodů než je skutečný hlad. Tedy např. tehdy, když na vás dolehne nuda, stres či strach. Někomu pomůže rychlá pohybová aktivita (pár poskoků, dřepů), někdo se půjde párkrát projít okolo domu svižným tempem, jinému pomůže zatelefonovat kamarádce, dalšímu zase třeba zalít květiny, nebo si zabušit do polštáře (ne každý má doma boxovací pytel). Důležité je uvědomit si situaci, že jdete pro jídlo, aniž byste byli hladoví nebo byl čas k jídlu. Dát si vědomou stopku a několikrát se zhluboka nadechnout a vydechnout – a jít dělat náhradní aktivitu. Čím déle budete toto praktikovat, tím samozřejmější to pro vás bude.

Až jednoho dne půjdete místo do lednice na krátkou procházku kolem domu (a třeba i dále) automaticky.

Tento návod může sloužit jako „rychlá pomoc“ pro nynější náročnou situaci. Ale klidně si jím můžete pomoci i kdykoliv v budoucnu, vždyť podobné situace zažíváme čas od času každý i mimo pandemie. Pokud je tzv. „emoční jedení“ dlouhodobý problém a chcete ho řešit, jistě není od věci i pomoc psychologická.

Připomenutí na závěr

Nezapomeňte se hýbat. Já vím, vaše oblíbené sportoviště nefunguje. Ale venku je posledních pár dní nádherně, vezměte děti, běžte na procházku a až cestou potkáte nějaké volně dostupné hřiště či nějakou přírodní překážku (skála, vyvrácený strom…), tak ji zdolejte s nimi. Budete mít pak ze sebe nádherný pocit.

Přeju všem hodně pohody, pohybu, zdravého jídla.

Eva

PS: srdečně vás zvu vás do skupinky Zdravá a štíhlá v každém věku, která je určena k širšímu komentování a diskutování všech témat tohoto webu a ještě mnohých dalších.

Do skupiny tudy>>

Jsem výživová poradkyně a nadšená průkopnice zdravého životního stylu. Ukazuji lidem cestu k vysněné postavě, fyzické i duševní kondici, zdraví a celkové životní rovnováze. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.